Čo s intímnou hygienou ?
Intímna hygiena by mala byť neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dávno sú preč časy, kedy sa kúpanie raz do týždňa považovalo za normálne a ľudia, ktorí sa sprchovali denne či obdeň boli "hygienickí maniaci". Kto čo i len raz zažil zdravotné trampoty so svojimi intímnymi partiami dobre vie, že správna hygiena je základom. Každodenná hygiena by mala byť úplne prirodzená pre každého z nás. Nič však netreba preháňať a zavádzať do krajností, pretože ako vám potvrdí každý lekár, nielen nedostatok ale aj prílišná posadnutosť hygienou môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov.
Prečo je intímna hygyeny taká dôležitá:
Telo ženy vytvára kyselinu mliečnu vďaka lactobacilu. Kyselina mliečna je mimoriadne dôležitá, pretože vytváraním mierne kyslého prostredia dokáže chrániť pošvu pred infekciami. Lenže počas menzesu, pri strese, napätí, pri užívaní niektorých druhov hormonálnej antikoncepcie a pri návštevách bazénov a sáun sa môže pošvové prostredie narušiť a spôsobiť tak nemalé trápenie každej žene. Dôležité je preto nielen liečenie toho-ktorého gynekologického problému, ale aj samotná prevencia.
Umývanie je základ:
Udržujte svoje genitálie neustále čisté a hlavne suché. Umývať by ste si ich mali dva krát denne, ráno a večer. Sú samozrejme situácie, kedy sa musíte opláchnuť aj viackrát, avšak sprcha po každej návšteve toalety skutočne nie je nutná. Na umytie intímnych partii stačí čistá vlažná voda. Rozhodne nepoužívajte silno parfumované mydlá a gély, radšej si pre intímnu hygienu vyhraďte jemné mydlo, alebo intímny gél, ktorý prirodzene vyrovnáva pH.
Jemná kozmetika
Klasické mydlo či sprchový šampón nie sú pre intímnu hygienu vôbec vhodné. Ich zloženie by mohlo poľahky narušiť prirodzené pH pošvy a zapríčiniť vysychanie a zmenu mikroflóry. Aj preto sa odporúča používať na očistu genitálií výhradne špeciálnu kozmetickú starostlivosť pre ženy. Keďže neobsahujú mydlo, správajú sa k intímnym partám ženy veľmi citlivo. Navyše, v nich obsiahnutá kyselina mliečna pomáha predchádzať zápalom.
Dnes nie je problém natrafiť na neparfumované intímne gély a peny v drogériách, v lekárňach je však výber o čosi pestrejší. Ak chcete mať istotu, že o vaše citlivé partie bude dobre postarané aj počas dňa, môžete v kabelke nosiť čistiace obrúsky pre intímnu hygienu. Niektoré sú dokonca samostatne balené, a tak si do kozmetickej taštičky môžete miesto celého balenia vziať len toľko, koľko budete potrebovať.
Stop výplachom:
Ženská pošva má svoje prirodzené prostredie, ktoré by ste nemali narúšať výplachmi. Nie je to potrebné ani po pohlavnom styku, a už vonkoncom nie počas menštruácie. Pokiaľ ste zdravá, žiadne výplachy nepotrebujete, a ak máte zdravotný problém, rozhodne sa nehanbite poradiť s gynekológom, ktorý vám predpíše alebo odporučí najvhodnejší postup.
Čo na seba?
Aj spodná bielizeň zohráva veľkú úlohu pri zachovaní intímneho zdravia. Základným pravidlom je, aby ste nenosili príliš tesné nohavičky, v ktorých vám hrozí, že baktérie sa premnožia a spôsobia zápal.
Je prirodzené, že občas si vaše oblečenie vyžaduje tesnú a čo najnenápadnejšiu spodnú bielizeň, nemusíte dokonca vyhodiť ani svoje obľúbené tango nohavičky, dôležité však je, aby ste ich nenosili neustále, deň za dňom, predovšetkým ak väčšinu času presedíte s prekríženými nohami za pracovným stolom. Rovnako podstatný je aj výber materiálu, preferujte prírodné materiály, ideálnou voľbou je bavlnená bielizeň.
Pre mnohé ženy je zásadná aj otázka výmeny bielizne. Ako často si ju treba meniť? Odpoveď je na prvý pohľad jednoduchá - podľa potreby. Prinajmenšom ju meňte každý deň, vymeniť by ste ju mali vždy, keď sa znečistí, rovnako tiež vždy po športe, či sprchovaní. Domnienka, že nohavičky, ktoré nevyzerajú byť špinavé sú čisté a možno si ich obliecť znova je mylná.
Po použití toalety by ste nikdy nemali zabudnúť na to, že správne utieranie je vždy spredu dozadu. Od konečníka sa črevné baktérie môžu veľmi rýchlo dostať až do pošvy a vyvolať nepríjemnú infekciu. Túto zásadu by si mali osvojiť už deti v predškolskom veku, aby sa v budúcnosti vyhli problémom.
Poznám svoje telo:
Výtok je celkom prirodzenou súčasťou fungovania ženského tela. V priebehu puberty každá mladá žena zistí, čo je pre ňu prirodzené a ako sa mení jej výtok počas menštruačného cyklu. Samotná prítomnosť výtoku preto nemusí znamenať nejaký zdravotný problém, ak je však neobvyklý či už svojou konzistenciou, zápachom, farbou či ho dokonca sprevádza pálenie, mali by ste ihneď navštíviť lekára.